بدهی های همه گیر و بازده منفی خطراتی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند

مردی هنگام عبور از کنار بانک خلق چین در پکن ، از ماسک محافظ استفاده می کند.

امانوئل وونگ | گتی ایماژ

سنگاپور – مدیر انستیتوی مالی بین المللی (IIF) روز جمعه گفت که خطرهای سرمایه گذاران و همچنین اقتصادهای توسعه یافته با تشدید بدهی ها در طی شیوع ویروس کرونا رو به افزایش است.

این موسسه یک روز قبل اعلام کرده بود ، بحران ویروس کرونا باعث افزایش سطح بدهی جهانی به بیش از 272 تریلیون دلار در سه ماهه سوم شد. در این گزارش آمده است که بدهی جهانی در ماه های آینده رکوردهای جدیدی را شکسته تا در پایان سال به 277 تریلیون دلار برسد.

دولت ها در سطح جهان مجبور بوده اند هزینه های زیادی را برای اقدامات محرك مالی برای حمایت از مصرف كنندگان و مشاغل به عنوان كشورهای مبتلا به بیماری همه گیر خرج كنند.

سونجا گیبس ، مدیر عامل ابتکارات سیاست جهانی IIF ، روز جمعه به CNBC گفت که یکی از مهمترین نگرانی ها در بازارهای پیشرفته است که همزمان با رشد کند و افزایش بدهی مبارزه می کنند.

“در بازارهای بالغ ، بدهی تازه افزایش یافته است. هیچ دولتی در حالی كه آفتاب می درخشد یونجه نمی زند. به عبارت دیگر ، هنگامی كه رشد قوی بوده است ، دولت ها سطح بدهی خود را پایین نیاورده اند. بنابراین آنها بالاتر و بالاتر می روند ، “او به CNBC” Street Signs Asia “گفت.

به گفته گیبس ، در طی همه گیرى ، دولت هاى این بازارهاى توسعه یافته با یک مضرات مضاعف روبرو هستند ، در حالی که بدهی ها را جمع می کنند ، رشد ضعیفی را تجربه می کنند – 50 درصد دیگر.

گیبس افزود: “در دراز مدت ، خطر بازارهای بالغ نوعی رکود تورمی است – رشد ضعیف ، ناچار به نگه داشتن نرخ ها به طور نامحدود. این یک مشکل بزرگ است.”

سرمایه گذاران با افزایش بدهی ، بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند و بازده منفی را تحت تأثیر قرار می دهند

گیبس همچنین خطرات فزاینده ای را برای سرمایه گذاران که برای ثبات سنتی تصمیم به سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی می گیرند ، مورد توجه قرار داد.

به دنبال انگلیس که برای اولین بار در ماه مه نیز این کار را انجام داد ، چین اولین اوراق قرضه دولتی با بازده منفی خود را در این هفته به فروش رساند. این در حالی است که نرخ ها در طی همه گیری حتی پایین آمده است. بدهی دولت در اروپا و ژاپن مدتهاست که با بازدهی صفر یا منفی ارائه می شود ، زیرا بانکهای مرکزی در سطح جهانی نرخ پایین را پایین می آورند.

گیبس گفت: “این یکی از بزرگترین ریسک هایی است که با بدهی مداوم زیاد و رو به رشد همراه است. شما حتی در چین شاهد بدهی با بازدهی منفی هستید. شما وضعیتی دارید که فقط در حال ایجاد تحریفات فوق العاده هستید.”

اوراق قرضه با بازده منفی بدین معناست که دولت چین در واقع برای گرفتن وام پرداخت می شود. بازده اوراق به طور معکوس به سمت قیمت حرکت می کند. کسانی که اوراق با سود منفی می خرند اساساً شرط بندی می کنند که نرخ ها پایین بمانند و قیمت ها افزایش یابد. با این وجود ، اگر نرخ ها حتی اندکی افزایش یابد ، این افزایش ارزش سرمایه ای را خواهد داشت که دارندگان اوراق قرضه از آن لذت می برند.

گیبس خطراتی را برای سرمایه گذاران دارای چنین بدهی پرچم گذاری کرد.

“سرمایه گذارانی که ممکن است بخواهند برای ایمنی در اوراق قرضه دولتی بمانند ، به گروههای بیشتر و پرمخاطره سرمایه گذاری هدایت می شوند ، فقط به این دلیل که وقتی محک شما بازده منفی داشته باشد ، چگونه می توانید بازدهی کسب کنید؟” او هشدار داد.

گیبس گفت: “(این) سالهاست كه در اروپا ، در ژاپن مشكلی است و حالا شما چین را به این مخلوط اضافه می كنید. این واقعاً یك تحریف شدید در بازار است.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>