FWS ایالات متحده می گوید انفجار استارشیپ اسپیس ایکس باعث آتش سوزی 3.5 هکتاری شد

زباله‌ها در 22 آوریل 2023، پس از اینکه فضاپیمای SpaceX در 20 آوریل برای آزمایش پرواز از Starbase در بوکا شیکا، تگزاس از زمین خارج شد، پراکنده می‌شود.

پاتریک تی فالون | Afp | گتی ایماژ

سرویس ماهی و حیات وحش ایالات متحده روز چهارشنبه جزئیات جدیدی را در مورد پیامدهای پرتاب Super Heavy هفته گذشته SpaceX و انفجار در هوا فاش کرد، از جمله اینکه “آتش سوزی 3.5 هکتاری در جنوب سایت پد در زمین پارک ایالتی بوکا چیکا شروع شد.” به دنبال پرواز آزمایشی

از روز چهارشنبه، FWS هیچ پرنده مرده یا حیات وحش دیگری در زمین‌های پناهگاه ملی حیات وحش پیدا نکرده بود، زمین‌هایی که بسیار نزدیک سکوی پرتاب هستند و زیستگاه حیاتی برای گونه‌ای از پرندگان در حال انقراض، لوله‌کشی است.

FWS گفت: “تأثیرات ناشی از پرتاب شامل قطعات بزرگ بتونی، ورقه های فولادی ضد زنگ، فلز و سایر اشیاء است که هزاران فوت دورتر پرتاب شده اند، همراه با ابری از بتن پودر شده که مواد را تا 6.5 مایلی شمال غربی سایت ته نشین می کند.”

FWS تا روز چهارشنبه هیچ زباله‌ای را در زمین‌های متعلق به پناهگاه ثبت نکرده بود، اما کارکنان «تقریباً 385 هکتار از زباله‌ها را در تأسیسات SpaceX و پارک ایالتی بوکا چیکا، که توسط سرویس اجاره داده شده است و به عنوان بخشی از Rio Grande تحتانی مدیریت می‌شود، مستند کردند. پناهگاه ملی حیات وحش.”

در بیانیه پست الکترونیکی آژانس، سخنگوی خدمات ماهی و حیات وحش گفت که در پی پرتاب و انفجار در هوا، “کانتی کامرون به دلیل نگرانی های ایمنی سکوی پرتاب ساحل بوکا چیکا و بزرگراه ایالتی 4 را به مدت 48 ساعت بسته است.”

آژانس تایید کرد که بسته شدن جاده مانع از “دسترسی کارکنان FWS به زمین تحت مالکیت و مدیریت شده پناهگاه” تا اواسط صبح روز 22 آوریل شد.

زیست شناسان دفتر منطقه ای FWS تگزاس از طریق یک سخنگوی گفتند که تاخیر 24 تا 48 ساعته در صورت “ناهنجاری” پرتاب مانند انفجار معمول است.

محققان FWS، همراه با آتش نشانان و سایر امدادگران اولیه، در 20 آوریل، روز پرتاب، آماده شروع ارزیابی تاثیرات بودند.

جرد مارگولیس، وکیل ارشد مرکز تنوع زیستی، گفت که چنین تاخیری می تواند توانایی زیست شناسان را برای انجام تحقیقات کامل مختل کند. او توضیح داد: «اگر تلفات ناشی از پرتاب وجود داشت – به ویژه از پرتاب قطعات بتنی و فلز به ارتفاع هزاران پا به زمین‌های پناهگاه ملی حیات وحش که زیستگاه گونه‌های حفاظت‌شده، مانند پلور لوله‌کشی است، احتمالاً لاشه‌ها به بیرون کشیده می‌شدند. توسط لاشخورها، ارزیابی میزان کامل تأثیرات را دشوار می کند.»

دیگر گونه‌های در حال انقراض که خانه خود را در این منطقه ایجاد می‌کنند عبارتند از: گره قرمز، جاگواروندی، جمعیت لاستیک و لاک‌پشت‌های دریایی، از جمله Kemp’s Ridley که در سواحل بوکا چیکا لانه می‌سازد و یکی از خطرناک‌ترین لاک‌پشت‌های دریایی در جهان است. فوریه تا ژوئن فصل لانه سازی لاک پشت های دریایی است.

اسپیس ایکس بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد. پیمانکار دفاعی ایلان ماسک، Starship Super Heavy خود را با این هدف طراحی کرد که روزی افراد و تجهیزات را به یک ماموریت مریخ ببرد. استارشیپ بزرگترین موشکی است که تاکنون ساخته یا پرتاب شده است.