کوید چگونه بر رتبه بندی گران ترین شهرهای جهان تأثیر گذاشت

زندگی روزمره در زوریخ ، سوئیس در 28 اکتبر 2020.

پیوتر پیووارسکی | NurPhoto | گتی ایماژ

سنگاپور – زوریخ و پاریس در گزارش اخیر خود در مورد گرانترین شهرهای جهان ، سنگاپور و اوزاکا را آواره کرده اند. این دو شهر آسیایی پیش از این در راس این رده بندی به هنگ کنگ پیوسته بودند.

این براساس آخرین شاخص هزینه زندگی در سراسر جهان توسط The Economist Intelligence Unit است که نشان می دهد چگونه همه گیری ویروس کرونا بر قیمت کالاها و خدمات در بیش از 130 شهر از سپتامبر 2020 تأثیر گذاشته است.

براساس این گزارش ، جهش زوریخ و پاریس به جایگاه اول به دلیل تقویت فرانک سوئیس و یورو بود.

اوپاسانا دوت ، رئیس هزینه های زندگی در سراسر جهان در ” EIU شهر نیویورک به عنوان شهر پایه در شاخص استفاده می شود.

“شهرهای آسیا به طور سنتی در سالهای گذشته بر رتبه بندی تسلط داشتند اما همه گیری ها رتبه بندی این نسخه را تغییر داده است.”

در این گزارش آمده است ، سنگاپور كه ​​هم اكنون در رده چهارم قرار دارد ، شاهد كاهش قیمت ها به دلیل مهاجرت كارگران خارجی است.

وی افزود: “با انقباض كلی جمعیت این ایالت از اولین سال از سال 2003 ، تقاضا كاهش یافته و تورم به وجود آمده است. اوزاكا شاهد روندهای مشابهی است ، در حالی كه قیمت های مصرف كننده راكد است و دولت ژاپن هزینه هایی مانند حمل و نقل عمومی را یارانه می دهد.” اوزاکا مقام پنجم را با تل آویو مشترک دارد.

به گفته EIU ، قیمت اکثر کالاها و خدمات طی سال گذشته “نسبتاً مساوی” بود ، اما به دلیل بحران Covid-19 ، گروه های خاصی تحت تأثیر قرار گرفتند.

هزینه محصولات اساسی مانند غذا و آب “مقاوم” ماند ، اما کم بودن تقاضا باعث شد قیمت لباس به شدت کاهش یابد.

در این گزارش آمده است: “مشكلات زنجیره تأمین نیز تأثیرات متفاوتی بر كالاهای مختلف داشته و باعث افزایش قیمت محصولات پر تقاضا مانند رایانه در برخی از شهرها شده است.”

دوت گفت: با محدود نگه داشتن هزینه ها و فشار بر قیمت ها ، چنین روندهایی می توانند در سال 2021 ادامه داشته باشند.

وی گفت: بسیاری از مصرف کنندگان با آگاهی از قیمت ، صرف خرید کالاهای اصلی ، سرگرمی در منزل و دسترسی سریعتر به اینترنت را در اولویت قرار می دهند. “اقلام بلیط بزرگ ، همچنین لباس و تفریحات خارج از خانه ، به مبارزه ادامه خواهند داد.”