چه اتفاقی برای معامله تیک توک افتاد؟ دولت ترامپ ساکت است

آرم های پورتال ویدیویی چینی TikTok و سازنده نرم افزار و سخت افزار آمریکایی Oracle Corporation در یک تلفن هوشمند و صفحه نمایش در تاریخ 14 سپتامبر سال 2020 در برلین ، آلمان مشاهده می شود.

توماس تروتشل | Photothek | گتی ایماژ

تیک توک را به خاطر می آورید؟ آن برنامه ویدئویی کاملاً محبوب تولید شده توسط کاربر که به دلیل داشتن مالکیت چینی ماه ها به عنوان تهدید بالقوه امنیت ملی بر سرتیترها سلطه داشت؟

به نظر می رسد ممکن است دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فراموش کرده باشد.

به گفته افراد آشنا به موضوع ، TikTok از هفته ها قبل با کمیته سرمایه گذاری خارجی دولت ترامپ در ایالات متحده (CFIUS) گفتگوی معناداری نداشته است. مدیران این شرکت هنوز علاقه مند به تکمیل همکاری فناوری با اوراکل برای برآوردن نگرانی های امنیت ملی هستند – حتی اگر رئیس جمهور منتخب جو بایدن آنقدر نگران مشخصات ریسک TikTok تحت مالکیت چین نباشد. (شرکت مادر TikTok ByteDance است و در چین مستقر است.) این افراد خواستند که در بحث در مورد موارد محرمانه شناسایی نشوند.

ضرب الاجل CFIUS در تاریخ 12 نوامبر فراخوان ByteDance را می دهد تا “دارایی ها یا دارایی های مشهود یا نامشهود را در هر کجا که واقع شده باشد ، برای فعال کردن یا پشتیبانی عملکرد برنامه TikTok در ایالات متحده توسط ByteDance استفاده کند.”

اما دستور CFIUS نمی گوید که اگر ByteDance دارایی ها را واگذار نکند ، چه اتفاقی می افتد. این عدم اطمینان TikTok را بر آن داشت تا دادخواست تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده برای مدار DC را روز سه شنبه مطرح کند و خواستار بررسی اقدامات CFIUS شود.

TikTok در بیانیه ای گفت: “به مدت یك سال ، TikTok با حسن نیت فعالانه با CFIUS درگیر شد تا نگرانی های امنیت ملی خود را برطرف كند ، حتی اگر ما با ارزیابی آن مخالف باشیم.” “در حدود دو ماه از زمان تأیید مقدماتی رئیس جمهور برای تأمین این نگرانیها ، ما راه حلهای مفصلی را برای نهایی کردن این توافقنامه ارائه داده ایم – اما در مورد چارچوب امنیتی و حریم خصوصی گسترده اطلاعات ما هیچ بازخورد اساسی دریافت نکرده ایم.”

ترامپ ادعا کرده است که TikTok تهدیدی برای امنیت ملی است زیرا داده های کاربران آمریکایی را جمع آوری می کند ، سپس دولت چین می تواند به آنها دسترسی پیدا کند. مردم گفتند در حالی که تیک توک این موضوع را تکذیب می کند ، این شرکت هنوز هم می خواهد با توافق پیش برود تا مسئله امنیت را به عنوان یک پیشروی در شرکت حذف کند.

سخنگویان اوراكل و خزانه داری آمریكا برای اظهارنظر فوری قابل دسترسی نیستند. یک مشاور فناوری بایدن در این دوره از انتقال گفت که گفتن نظر بایدن درباره TikTok “خیلی زود است”. کمپین بایدن به کارمندان گفت که به دلیل نگرانی های امنیتی در ماه جولای ، TikTok را از محل کار و وسایل شخصی خود حذف کنند.

12 نوامبر

در تاریخ 14 آگوست ، CFIUS رأی خود را مبنی بر اینكه ByteDance نیاز به واگذاری دارایی های خود در آمریكا طی 90 روز داشت ، “مگر اینکه چنین تاریخی برای دوره ای بیش از 30 روز تمدید شود” ، كه این اتفاق نیفتاده است.

این حکم زنجیره ای از وقایع را به وجود آورد. ابتدا بحث این بود که ByteDance تمام دارایی های TikTok خود را در ایالات متحده ، کانادا ، نیوزلند و استرالیا به مایکروسافت یا اوراکل می فروشد.

سپس دولت چین با درخواست ByteDance برای دریافت مجوز فروش TikTok به یک نهاد خارجی ، معامله را قطع کرد.

در حالی که مهلت 12 نوامبر هنوز در انتظار است ، ByteDance در عوض موافقت کرد 20٪ از یک شرکت مستقر در ایالات متحده به نام TikTok Global را به Oracle که به دنبال یک مشتری ابر مشهور بود و Walmart ، که به عنوان یک کانال به پلت فرم علاقه مند بود ، بفروشد. برای تجارت الکترونیکی این معامله همچنین اوراکل را “ارائه دهنده فناوری قابل اعتماد” نامید ، که به معنای انتقال برخی از عملکردهای TikTok به ابر اوراکل است. Oracle همچنین قادر به بررسی کد منبع TikTok در ایالات متحده است ، اما Bytedance الگوریتم ها و فن آوری ها را به Oracle منتقل نمی کند.

این معامله ، که رئیس جمهور ترامپ در 19 سپتامبر تصویب کرد ، هرگز از دولت چین تصویب نشد. در مورد شرایط دقیق اختلاف نظر وجود داشت ، ترامپ و اوراکل ادعا کردند که ByteDance هیچ گونه مالکیتی بر TikTok Global جدید حفظ نخواهد کرد و در عوض مالکیت خود را به صاحبان سرمایه های خطرپذیر مستقر در آمریکا و سایر حامیان خارجی واگذار خواهد کرد. اما ByteDance گفت هنوز 80٪ مالک آن است.

از آن زمان ، آزمایش ترامپ در 2 اکتبر برای ویروس کرونا مثبت بود و وی را به بیمارستان فرستاد و هفته ها آماده سازی انتخابات را دنبال کرد. این رویدادها معامله TikTok را به حاشیه راند.

TikTok مشخص نیست که چه وقت یا دوباره از دولت ترامپ خبر خواهد شنید ، دو نفر از آنها گفتند ، دادخواست روز سه شنبه را موجب شد. دولت ترامپ از نظر قانونی انعطاف پذیری زیادی در مورد CFIUS دارد و با وجود دستور موقت 30 اکتبر که مانع از ممنوعیت استفاده از برنامه توسط دولت می شود ، همچنان می تواند منع درخواست را اعمال کند. یکی از افراد گفت: این ابهام باعث شد TikTok اکنون اقدام کند.

جردن نوت از CNC در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.

تماشا کنید: مدیرعامل Fastly گفت که شرکت پس از از دست دادن تجارت از TikTok همچنان “احساس خوش بینی” می کند