رئیس سابق صندوق بین المللی پول چین گفت: بایدن ممکن است در دو مورد چشم در چشم چین باشد

جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده (ه) در 17 ژانویه 2017 با رئیس جمهور چین شی جین پینگ در داووس سوئیس دیدار کرد.

Lan Hongguang | خبرگزاری شینهوا | گتی ایماژ

اسوار پراساد ، رئیس پیشین بخش صندوق بین المللی پول در چین گفت: ایالات متحده تحت دولت بایدن می تواند با چین در زمینه بهداشت و درمان و تغییرات آب و هوایی همکاری کند ، حتی اگر دو کشور در مورد سایر مسائل فاصله زیادی داشته باشند.

رئیس جمهور منتخب جو بایدن شیوع ویروس کرونا را یکی از اولویت های خود قرار داده و انتظار می رود روز دوشنبه گروه ویژه ای را اعلام کند که طرحی برای مهار ویروس ارائه می دهد. بایدن همچنین تغییرات آب و هوایی را “مسئله شماره یک پیش روی بشریت” در طول مبارزات انتخاب کرد.

پراساد ، اکنون استاد دانشگاه کرنل ، به گفت: “هر دو اینها موضوعاتی است که برای دولت جدید بسیار مهم است و مطمئناً در مورد این مسائل حداقل باید به عنوان یک شریک به چین نگاه شود حتی اگر یک متحد نزدیک نباشد.” روز دوشنبه “Squawk Box Asia” CNBC.

وی در بخش مراقبت های بهداشتی اشاره كرد ، به نظر می رسد چین – جایی كه Covid-19 برای اولین بار شناسایی شد – “كار خوبی نسبتاً خوبی” در زمینه مقابله با بیماری همه گیر و عواقب ناشی از آن انجام داده است. وی افزود: از نظر تغییر اقلیم ، ایالات متحده ممکن است در سطح جهانی بدون همکاری چین نتواند به موفقیت های زیادی دست یابد.

من فکر می کنم دولت بایدن در رویکرد خود بسیار استراتژیک تر خواهد بود ، و تشخیص می دهد که برای به دست آوردن امتیازات گسترده تر در مناطق دیگر ، ممکن است مجبور باشد در چند زمینه فعالیت کند.

اسوار پراساد

استاد دانشگاه کرنل

“بنابراین اینها مناطقی است که من فکر می کنم دو کشور ممکن است چشم در چشم ببینند ، که امیدوارم زمینه بهتری برای مذاکره در زمینه های بسیار دشوارتر ، به ویژه سیاست های اقتصادی و تجاری که در آن تقریباً موضوعات بحث برانگیز وجود دارد ، فراهم شود.” پراساد گفت.

این بدان معنا نیست که روابط بین ایالات متحده و چین – که در دوران رئیس جمهور دونالد ترامپ بدتر شده است – می تواند روند بهتری داشته باشد. پراساد با تکرار نظرات بسیاری از کارشناسان گفت که بعید به نظر می رسد سیاست آمریکا در قبال چین تغییر اساسی کند.

به ویژه وقتی که “مبنای” روابط ایالات متحده و چین در چند سال گذشته تغییر کرده است ، این به ویژه این است. وی توضیح داد ، به طور كلی ایالات متحده به نظر نمی رسد كه “در نتیجه رابطه ای مشاركتی با چین” “سود واقعی” داشته باشد.

این استاد دانشگاه گفت ، با این حال دولت بایدن از لحن و تاکتیک دیگری در نزدیک شدن به پکن استفاده می کند. پراساد گفت ، رئیس جمهور منتخب احتمالاً دولت خود را با افرادی کار خواهد کرد که تحت باراک اوباما رئیس جمهور سابق کار می کردند. وی افزود ، این افراد تصدیق می كنند كه كار با چین می تواند مزایایی داشته باشد.

وی گفت: “من فکر می کنم دولت بایدن در رویکرد خود بسیار استراتژیک تر خواهد بود ، و تشخیص می دهد که برای به دست آوردن امتیازات گسترده تر در مناطق دیگر ، مجبور است در چند زمینه به کار خود ادامه دهد.”