اتحادیه اروپا برای حداکثر 4 میلیارد دلار از محصولات ایالات متحده تعرفه وضع می کند

والدیس دومبروسکیس ، معاون اجرایی کمیسیون اروپا برای اقتصادی که برای مردم کارساز است.

BERND VON JUTRCZENKA | خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

لندن – اتحادیه اروپا روز دوشنبه تعرفه های حداکثر 4 میلیارد دلاری محصولات ایالات متحده را خواهد زد ، پس از آنچه “عدم پیشرفت” آمریکا برای حل اختلاف طولانی مدت در مورد یارانه هواپیما عنوان کرد.

اتحادیه اروپا و ایالات متحده از سال 2006 در مورد این موضوع اختلاف نظر داشتند. سازمان تجارت جهانی سال گذشته توافق کرد که اتحادیه اروپا هنگام اعطای کمک به ایرباس از بهترین شیوه های تجاری پیروی نمی کند. با توجه به این تصمیم ، ایالات متحده مالیات بر 7.5 میلیارد دلار کالای وارداتی از اروپا وضع کرد.

ماه گذشته نیز سازمان تجارت جهانی حکم داد که ایالات متحده هنگام اعطای یارانه به بوئینگ از قوانین بین المللی پیروی نمی کند. در نتیجه ، اتحادیه اروپا گفته است که اکنون با حداکثر 4 میلیارد دلار تعرفه پیش می رود.

“ما در هر مرحله روشن کردیم که می خواهیم این مسئله طولانی مدت را حل کنیم. متأسفانه ، علی رغم تمام تلاش های ما ، به دلیل عدم پیشرفت از طرف ایالات متحده ، می توانیم تأیید كنیم كه اتحادیه اروپا بعداً امروز از حقوق ما استفاده خواهد كرد و اقدامات متقابل را كه WTO در مورد بوئینگ به ما اعطا كرده است ، “اروپا والدیس دومبروفسکیس ، رئیس تجارت ، روز دوشنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت.

وی گفت: لیست تعرفه های جدید بعد از ظهر دوشنبه منتشر می شود و از روز سه شنبه به اجرا در می آید.

با این وجود ، علیرغم تصمیم برای وضع تعرفه ها ، اتحادیه اروپا می خواهد هرچه زودتر بر اختلافات فائق آید.

دومبروفسکیس در گفتگو با خبرنگاران گفت اگر اتحادیه اروپا همین کار را انجام دهد اتحادیه اروپا وظایف خود را حذف خواهد کرد.

نخست وزیر پیشین لتونی گفت: “ما هیچ چیز را افزایش نمی دهیم ، بلکه ما از حقوق خود استفاده می کنیم.”

این تصمیم از اروپا بلافاصله پس از پیش بینی NBC مبنی بر اینکه جو بایدن رئیس جمهور بعدی ایالات متحده خواهد شد ، گرفته می شود.

پیروزی توسط بایدن به عنوان یک پیشرفت مثبت در این اختلاف خاص در مورد یارانه هواپیما تلقی می شود.

دومبروسکیس گفت: “ما به رئیس جمهور منتخب بایدن تبریک های گرم خود را می گوییم. ما یک لیست کامل” فعالیت های ماوراlantالنهر “خواهیم داشت.

“زمینه های اصلی اصلاح WTO و تجارت و تغییر اقلیم است. ما همچنین باید تلاش کنیم تا به طور مشترک شورای تجارت و فناوری ایجاد کنیم که بتوانیم در مورد فن آوری های جدید و خدمات دیجیتال همکاری کنیم و از نظر مقررات و استانداردها همسو باشیم.”

تجارت و فناوری دو مورد بحث برانگیز در روابط اتحادیه اروپا و ایالات متحده طی چند سال اخیر بوده است ، زیرا رئیس جمهور فعلی دونالد ترامپ تهدید می کند که با توجه به وضع مالیات بالاتر از Big Tech ، حقوق بیشتری را برای کالاهای مختلف اروپایی تعیین می کند.