کره شمالی می گوید اولین پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور با شکست به پایان رسید

مردی در 31 مه 2023 در ایستگاه راه‌آهن سئول در سئول، یک صفحه تلویزیون را تماشا می‌کند که پخش خبری همراه با تصاویر فایلی از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی را نشان می‌دهد.

جونگ یون جه | Afp | گتی ایماژ

اولین تلاش کره شمالی برای پرتاب یک ماهواره جاسوسی نظامی در روز چهارشنبه با شکست مواجه شد و ارتش کره جنوبی پس از سقوط موشک حامل به آب های غربی این کشور، لاشه هواپیما را جمع آوری کرد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی، خبرگزاری مرکزی کره شمالی، اعلام کرد که یک “حادثه” در حین پرتاب یک ماهواره شناسایی نظامی رخ داده است.

در نسخه انگلیسی زبان آمده است: موشک حامل «چولیما-1» پس از از دست دادن نیروی رانش به دلیل روشن شدن غیرعادی موتور مرحله دوم پس از جدا شدن مرحله اول در طول پرواز عادی به دریای غربی کره سقوط کرد. از وب سایت آن

این موشک با ماهواره نصب شده در ساعت 6:27 صبح به وقت محلی همانطور که قبلا اعلام شده بود به فضا پرتاب شد.

رسانه دولتی کره شمالی اضافه کرد که پرتاب ناموفق به دلیل «قابلیت اطمینان و پایداری کم سیستم موتور نوع جدید اعمال شده» روی موشک حامل و «خصلت ناپایدار سوخت مورد استفاده» بوده است.

مقامات کره جنوبی افزودند که آنها در حال بازیابی “لاشه های هواپیمای پرتاب فضایی ادعایی که توسط کره شمالی شلیک شده است” هستند.

کره جنوبی در روز چهارشنبه 31 مه 2023 اشیایی را که به نظر می رسد از فضاپیمای کره شمالی سقوط کرده بود نجات داد.

منبع: وزارت دفاع کره جنوبی

کره جنوبی، ژاپن و آمریکا پرتاب صبح چهارشنبه کره شمالی را محکوم کردند و تاکید کردند که این اقدام نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

شورای امنیت ملی آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: درها به روی دیپلماسی بسته نشده است، اما پیونگ یانگ باید فورا اقدامات تحریک آمیز خود را متوقف کند و در عوض تعامل را انتخاب کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «ایالات متحده تمام اقدامات لازم را برای تضمین امنیت میهن آمریکایی و دفاع از جمهوری کره و متحدان ژاپنی ما انجام خواهد داد».

پرتاب دوم در پیش است

رسانه دولتی کره شمالی افزود که پس از بررسی «نقایص جدی» پرتاب روز چهارشنبه «در اسرع وقت» دومین تلاش خود را انجام خواهد داد.

مقامات کره جنوبی و ژاپن نیز احتمال پرتاب قریب الوقوع از پیونگ یانگ را تایید کردند.

وزیر امور خارجه ژاپن گفت: کره شمالی به طور مداوم قصد خود را برای تقویت توانایی های هسته ای و موشکی خود نشان داده است و ما معتقدیم که این احتمال وجود دارد که به پرتاب انواع موشک ها، انجام آزمایش های هسته ای و انجام سایر اقدامات تحریک آمیز در آینده ادامه دهد. هیروکازو ماتسونو، دبیر کابینه در یک نشست خبری به خبرنگاران گفت.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی همچنین اعلام کرد که شورای امنیت ملی این کشور پس از پرتاب موشک توسط کره شمالی جلسه ای تشکیل داده است.

مقاله های جدید  استارتاپ تحویل پهپاد تحت حمایت والمارت کارمندان خود را کاهش می دهد

شورای امنیت ملی کره جنوبی گفت: «اعضای شورای امنیت ملی تصمیم گرفتند به طور مستمر پرتاب احتمالی اضافی کره شمالی را زیر نظر داشته باشند و همکاری خود را با متحدان و کشورهای دوست حفظ کنند».