رهبران جهان پیروزی بایدن را در انتخابات ایالات متحده تبریک می گویند

واشنگتن – رهبران از سراسر جهان شنبه رئیس جمهور منتخب جو بایدن و معاون رئیس جمهور منتخب کامالا هریس را تبریک گفتند.

نخست وزیر انگلیس ، بوریس جانسون ، با انتشار پیام توئیترانه خود ، موفقیت هریس در تبدیل شدن به اولین زن و رنگین پوست منتخب به عنوان معاون رئیس جمهور را “دستاورد تاریخی” خواند.

وی نوشت: “آمریكا مهمترین متحد ما است و من مشتاقانه انتظار دارم كه در اولویتهای مشترك خود ، از تغییر اقلیم تا تجارت و امنیت ، با هم نزدیك كار كنم.”

در یک جفت توییت ، نارندرا مودی ، نخست وزیر هند نیز بایدن و هریس را تبریک گفت.

مودی درباره هریس ، که دختر یک مادر هندی و یک پدر جامائیکایی است ، گفت که “موفقیت او راهگشا است”. وی همچنین افزود که موفقیت وی برای همه هندی-آمریکایی افتخار بسیار زیاد بود.

مودی نوشت: “من اطمینان دارم که روابط پر جنب و جوش هند و ایالات متحده با حمایت و رهبری شما حتی قویتر خواهد شد.”

آنگلا مرکل ، نخست وزیر آلمان و الکساندر دو کرو ، نخست وزیر بلژیک نیز از جمله کسانی بودند که به دستاورد تاریخی هریس تبریک گفتند.

مرکل در بیانیه ای افزود: “تبریک می گویم! شهروندان آمریکایی تصمیم خود را گرفته اند.” “من مشتاقانه منتظر همکاری با رئیس جمهور بایدن در آینده هستم. اگر بخواهیم بر چالش های بزرگ زمان خود مسلط شویم ، دوستی ما در اقیانوس اطلس جایگزین نیست.”

نخست وزیر کانادا جاستین ترودو نوشت: “دو کشور ما دوستان ، شرکا و متحدان نزدیک هستند. ما رابطه ای مشترک داریم که در صحنه جهانی بی نظیر است. من واقعاً مشتاق همکاری و همکاری در این زمینه با هر دو شما هستم.”

در بیانیه ای ، رهبر کانادا گفت که برای “پیشبرد صلح و شمولیت ، رونق اقتصادی و اقدامات اقلیمی در سراسر جهان” با ایالات متحده همکاری خواهد کرد.

دبیرکل ناتو ، ینس استولتنبرگ ، بایدن را به وی تبریک گفت و وی را “یک حامی قوی ناتو و روابط بین اقیانوس اطلس” خواند.

وی گفت: “رهبری ایالات متحده به اندازه همیشه در جهانی غیر قابل پیش بینی مهم است و من مشتاقانه منتظر همکاری بسیار نزدیک با رئیس جمهور منتخب بایدن ، معاون منتخب رئیس جمهور کامالا هریس و دولت جدید برای تقویت بیشتر پیوند بین آمریکای شمالی و اروپا هستم” گفت

“یک ناتو قدرتمند برای آمریکای شمالی و برای اروپا مفید است.”

رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون در لاین گفت که او “به گرمی” بایدن را در بیانیه ای در توییتر تبریک گفت و گفت: “کمیسیون اروپا آماده است تا همکاری با دولت جدید و کنگره جدید را برای رسیدگی به چالش های مهمی که با آن روبرو هستیم تشدید کند.”

امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه در توئیتی نوشت: “آمریکایی ها رئیس جمهور خود را انتخاب کرده اند. ما برای غلبه بر چالش های امروز کارهای زیادی باید انجام دهیم. بیایید با هم کار کنیم!”

و در پاریس ، شهردار این شهر با نوشتن “خوش آمدید به آمریکا برگردید” در توییتر واکنش نشان داد.

شهردار پاریس ، آن هیدالگو نوشت: “در حالی که ما در شرف برگزاری 5 سالگرد توافق پاریس هستیم ، این پیروزی نماد نیاز ما برای همکاری بیش از هر زمان دیگری با توجه به شرایط اضطراری آب و هوا است.

محمد بن زاید النهیان ، ولیعهد ابوظبی ، از امارات متحده عربی روز شنبه از طریق توییتی به بایدن و هریس تبریک گفت.

“به جو بایدن و کمالا هریس پیروزی در انتخابات ایالات متحده تبریک می گویم. آرزوهای صمیمانه ما برای توسعه و پیشرفت بیشتر برای مردم آمریکا. امارات و ایالات متحده آمریکا با یک همکاری تاریخی قوی دوست و متحد هستند که ما منتظر تقویت آنها هستیم” ولیعهد نوشت.

ولدیمیر زلنسکی ، رئیس جمهور اوکراین نیز جدیدترین دولت آمریکا را تبریک گفت و در توییتر نوشت: “دوستی ما فقط قویتر می شود!”

مارک روته ، نخست وزیر هلند ، رهبران بعدی آمریکا را تبریک گفت و گفت امیدوار است که به زودی با رئیس جمهور منتخب بایدن صحبت کند.

روته در توئیتر افزود: “من می خواهم به نمایندگی از کابینه هلند پس از یک مسابقه نزدیک ، پیروزی آنها را در انتخابات تبریک بگویم.”

رئیس کنفدراسیون سوئیس ، سیمونتا ساماراگا با انتشار توییتی تصویری از بایدن و هریس را نوشت و تبریکات خود را به زبان های انگلیسی ، آلمانی و فرانسوی نوشت.

ساماراگا نوشت: “این یک سیگنال قوی است” و افزود که روابط سوئیس و ایالات متحده “در دولت جدید به توسعه و پیشرفت خود ادامه خواهند داد.”

CNBC لورن فاینر به این گزارش کمک کرد