تولید ناخالص داخلی هنگ کنگ ، اقتصاد و وضعیت ویژه تجارت با ایالات متحده تحت نظر بایدن

سنگاپور – به گفته یک اقتصاددان ، ممکن است اخبار خوبی برای اقتصاد هنگ کنگ پس از دو سال رشد کم خونی وجود داشته باشد.

هائو ژو ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور در Commerzbank ، گفت: “من صادقانه بگویم ، عقب گردهای زیادی برای هنگ كنگ پیش است.”

وی به CNBC گفت: “Squawk Box Asia ” پنجشنبه.

سه ماهه سوم امسال پنجمین فصل متوالی هنگ کنگ از انقباضات سالانه بود ، اما علائم بهبودی نیز وجود داشت. اقتصاد این کشور در سه ماهه جولای تا سپتامبر 3.5 درصد کاهش یافت ، در حالی که در سه ماهه قبل 9 درصد کاهش داشت.

دولت همچنین پیش بینی تولید ناخالص داخلی واقعی برای سال 2020 را از انقباض بین 6 تا 8 درصد ، به انقباض 6.1 درصد اصلاح کرد.

مهمترین آنها هنگ کنگ و ایالات متحده نیست – من فکر می کنم مهمترین آنها ممکن است چین و ایالات متحده باشد

هائو ژو

Commerzbank ، اقتصاددان ارشد بازارهای نوظهور

با این حال ، پرونده های Covid-19 اخیراً مجدداً در شهر دوباره برطرف شده و مقامات را وادار به اعمال مجدد محدودیت ها کرده اند.

ژو گفت ، اما به طور کلی ، بهبود پس از Covid در سراسر آسیا ، به رهبری چین ، به سود هنگ کنگ خواهد بود.

اقتصاد مرکز مالی آسیا به شدت تحت تأثیر بحران های پی در پی قرار گرفته است: از جنگ تجاری آمریکا و چین که در سال 2018 شدت گرفت ، تا اعتراضات چند ماهه که باعث بسته شدن مغازه ها و ضربه شدید گردشگری در سال گذشته شد. اکنون ، هنگ کنگ همچنین با چالش های کنترل همه گیر و تأثیر اقتصادی آن روبرو است.

مقاله های جدید  کرم مرطوب کننده و کرم آبرسان [300+ محصول] برای انواع پوست صورت - روژه

روابط ایالات متحده و هنگ کنگ در زمان بایدن

دونالد ترامپ ، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده در اوایل سال جاری میلادی اقدام به لغو وضعیت ویژه تجارت هنگ کنگ با ایالات متحده کرده بود. این در پاسخ به تصویب قانون امنیتی پیشنهادی چین بود که به طور موثر قانونگذار را در منطقه ویژه اداری دور می زند.

اما با روی کار آمدن رئیس جمهور منتخب جو بایدن در ژانویه ، سوالاتی در مورد معنای روابط هنگ کنگ با ایالات متحده مطرح شده است.

ژو خاطرنشان كرد كه تا زماني كه تنش بين آمريكا و چين برقرار باشد ، هيچ خوبي براي هنگ كنگ نخواهد داشت.

ژو گفت: “این کار بسیار بسیار دشوار خواهد بود. مهمترین مسئله هنگ کنگ و ایالات متحده نیست – به نظر من مهمترین آنها ممکن است چین و ایالات متحده باشد.”

وی به CNBC گفت: “این نوع رقابت جهانی بین چین و ایالات متحده ادامه خواهد یافت. در این مورد برای هنگ كنگ ، اساساً راه پیش روی این نوع پویایی های ژئوكریتیك كاملاً چالش برانگیز خواهد بود … در کوتاه مدت.”