خبر امشب

توافقنامه تجاری شامل چین است اما ایالات متحده یا هند را شامل نمی شود

نمایندگان کشورهای امضا کننده در هنگام امضای پیمان تجاری مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) در اجلاس آسه آن که در 15 نوامبر سال 2020 در هانوی به صورت آنلاین برگزار می شود ، روی صفحه نمایش گرفته شده اند.

ناچ نگوین | خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

سنگاپور – به گفته یک مقام دولتی سنگاپور ، تشکیل بزرگترین اتحادیه تجارت آزاد جهان در آسیا و اقیانوسیه سیگنالی را به شما نشان می دهد که علی رغم چالش های موجود ، نیاز به ادغام اقتصادی وجود دارد.

پانزده کشور آسیا و اقیانوسیه ، از جمله سنگاپور ، یکشنبه مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای (RCEP) را امضا کردند. این کشورها بیش از 2 میلیارد نفر جمعیت دارند و تولید ناخالص داخلی کل آنها بیش از 26 تریلیون دلار است – و حدود 30٪ از جمعیت جهان و اقتصاد جهانی را تشکیل می دهند.

10 کشور عضو انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (ASEAN) قرارداد RCEP را با شرکای تجاری برتر خود امضا کردند: چین ، ژاپن ، کره جنوبی ، استرالیا و نیوزیلند. کشورهایی که آسه آن را تشکیل می دهند عبارتند از: اندونزی ، تایلند ، سنگاپور ، مالزی ، فیلیپین ، ویتنام ، برونئی ، کامبوج ، میانمار – برمه سابق و لائوس.

به طور قابل توجهی ، این توافق نامه ایالات متحده را شامل نمی شود و به طور بالقوه می تواند به چین اجازه دهد موقعیت خود را به عنوان یک شریک تجاری حیاتی برای جنوب شرقی آسیا و سایر کشورها در معامله تقویت کند.

بیش از هشت سال طول کشیده است اما فکر می کنم نتیجه آن ارزش تلاش را دارد.

اس ایواران

وزیر ارتباطات و اطلاعات سنگاپور

“RCEP یک پیشرفت مهم است اما همچنین یک سیگنال بسیار مهم برای بازارهای جهانی است که حتی در حالی که ما با چالش (ویروس کرونا ویروس) ، چالش مراقبت های بهداشتی عمومی و همچنین چالش اقتصادی مبارزه می کنیم ، ما باید به ساخت پل ها و اقتصادی ادامه دهیم. ادغام ، “S Iswaran ، وزیر ارتباطات و اطلاعات سنگاپور ، روز دوشنبه به” Squawk Box Asia “CNBC گفت.

ایسواران همچنین وزیر روابط تجاری و نظارت بر مذاکرات تجاری دوجانبه و چندجانبه دولت-شهر در وزارت تجارت و صنعت سنگاپور است.

توافقنامه RCEP مفاد دسترسی ترجیحی در تجارت کالاها ، قوانین استاندارد پیرامون سرمایه گذاری و رشته های حاکم بر آن ، اقدامات تسهیل کننده تجارت و همچنین “جنبه های آینده نگر” مانند تجارت الکترونیکی و قوانین رقابت و حقوق مالکیت معنوی را بیان می کند ، به گفته ایسواران .

“اراده و تعهد سیاسی”

وی گفت: RCEP “به دلیل اندازه و تنوع عضویت ،” از نظر ادغام اقتصادی از یک تعهد و سطح جاه طلبی خبر می دهد. ” “بیش از هشت سال طول کشیده است اما من فکر می کنم نتیجه ارزش تلاش را دارد.”

وی توضیح داد که از آنجا که امضای این امضا توسط رهبران 15 کشور مورد تأیید و شاهد بوده است ، “اراده و تعهد سیاسی” برای انجام امور تحت توافق وجود دارد. ایسواران گفت ، انگیزه از این واقعیت ناشی می شود که دولت ها تشخیص می دهند که شرایط فعلی ، که با شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است ، آنها را ملزم می کند تا به سرعت با ابتکارات اقتصادی برای باز کردن فرصت ها برای افراد و مشاغل خود حرکت کنند. وی افزود: یکی از راه های انجام این کار ارتباط با اقتصاد منطقه ای و جهانی از طریق توافق نامه هایی مانند RCEP است.

… من فکر می کنم همه کشورهای عضو همچنان در انتظار پیوستن هند در زمان مناسب هستند.

اس ایواران

وزیر ارتباطات و اطلاعات سنگاپور

Lavanya Venkateswaran ، اقتصاددان وزارت خزانه داری آسیا و اقیانوسیه ، در یادداشتی گفت که هدف این توافق “از بین بردن حدود 92٪ تعرفه کالاهای قابل معامله است” این “در تعمیق ارتباطات زنجیره تأمین ، با دستیابی به بخش خدمات با جاه طلبی 65٪ بخش خدمات به طور کامل تحت RCEP ، بسیار مهم خواهد بود.”

ونکاتسواران گفت: “RCEP” خط زندگی بسیار مورد نیاز و تأخیری برای تجارت جهانی است که مبتنی بر همکاری ، مشارکت و قوانین چند جانبه تجاری است. ” بهبود در تجارت جهانی و تجارت. “

هند و آمریكا

مذاکرات برای RCEP در سال 2013 آغاز شد و در ابتدا شامل هند بود که از نظر برخی از اعضا حضور آن به عنوان وزنی متقابل برای چین تلقی می شد. اما دهلی نو سال گذشته با بیان اینکه برخی از “مسائل مورد علاقه اصلی” آن هنوز حل نشده است ، از پیوستن به RCEP خودداری کرد.

ایسواران به CNBC گفت درهای دهلی نو باز است تا هنگامی که بخواهد دوباره به توافق نامه بپیوندد.

وی گفت: “هند در مذاکرات زیادی شرکت داشته و تفاوت های ظریف را درک می کند و من فکر می کنم همه کشورهای عضو همچنان در انتظار پیوستن هند در زمان مناسب هستند.”

ایالات متحده در زمان باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، بخشی از پیمان تجاری منطقه ای رقابتی به نام مشارکت ترانس اقیانوس آرام بود که چین را مستثنی می کرد.

با خروج ایالات متحده از توافق تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ و ظهور نسخه جدیدی از این پیمان ، TPP هرگز عملی نشد ، به نام توافقنامه جامع و مترقی برای مشارکت فرا اقیانوس آرام. CPTPP توسط همه امضا کنندگان TPP به جز ایالات متحده امضا شد

ایسواران گفت سنگاپور و همچنین سایر شرکای آسیایی برای تعامل آمریکا در منطقه ارزش قائل هستند. وی گفت: “من فکر می کنم نکته اصلی این است که ما می خواهیم تعامل اقتصاد ایالات متحده با این قسمت از جهان را تعمیق بخشیم.”

Comment here