لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی از جراحی های رایج زیبایی در بین زنان با هدف ایجاد تغییرات ظاهری در واژن زن می باشد. افرادی برای جراحی لابیاپلاستی اقدام می کنند که دارای واژن هایی با لابیای بزرگ در قسمت خارجی (ماژور) و لابیای بزرگ در قسمت داخلی (مینور) می باشند. در این جراحی یکی از لبای داخلی یا لبای خارجی یا هر دو کوچک شده یا قرینه می شوند. شخص با این جراحی زیبایی هم دارای واژن زیبا می شود و هم اعتماد به نفس پیدا می کند. برای اینکه بتوانید تشخیص دهید که چه واژنی نیاز به جراحی دارد باید با ساختار آن آشنا شوید.

ساختار واژن

واژن زن از دو قسمت داخلی و خارجی تشکیل شده است. بخش داخلی آن شامل لب های داخلی ( لابیا مینور) که دارای دو چین پوستی مخاطی می باشد که بین لبای بزرگ خارجی و دهانه واژن و میزراه قرار دارد. این چین ها از قسمت راست روده شروع شده و تا ناحیه تپه ونوس امتداد پیدا کرده است . بخش خارجی واژن دارای قسمت هایی که شامل لابیا ماژور، لابیا مینور، کلیتوریس، کلاهک کلیتوریس، تپه ونوس، فیبرهای اتصالی خلفی، دهانه میزراه و دهانه واژن می باشد. این قسمت های خارجی واژن فرج شناخته می شود. در جراحی لابیاپلاستی لبایای داخلی و لبایای خارجی ، تپه ونوس، واژن و کلاهک کلیتوریس تغییر ایجاد می شود.

اطلاعات عمومی درباره واژن

 1. برخلاف تصور افراد تیره و چروکی واژن به عللی مانند خود ارضایی نیست و به صورت طبیعی در برخی افراد وجود دارد.
 2. رابطه ای بین اندازه لبایا و مقدار میل جنسی وجود ندارد. بر طبق نظر عامه کوچک بودن لب های آلت تناسلی نشان از داشتن میل جنسی زیاد می باشد که پشتوانه علمی و پزشکی ندارد.
 3. عدم قرینه بودن لبایای واژن مسئله ای نادر نبوده و در بین اکثر افراد وجود دارد .
 4. هر کسی دارای شکل واژن مخصوص به خود می باشد و قابل قیاس با واژن کسی دیگر نیست.
 5. بر طبق مطالعاتی که در زمینه دستگاه تناسلی زنان در افراد مختلف صورت گرفته، تنوع زیادی از اشکال واژن در افراد وجود دارد و این مساله نشان می دهد که هر کس نمی تواند درباره غیرطبیعی بودن شکل واژن خود نظر شخصی بدهد . چرا که با معاینه و مشاهده پزشک متخصص شکل واژن طبیعی می باشد.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی روشی درمانی – زیبایی برای کوچک کردن اندازه لبایای واژن می باشد. این جراحی امروزه با استقبال زیادی در بین افراد انجام می شود.لابیاپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی واژن می باشد که علاوه بر اینکه باعث زیبایی ظاهر لابیا می شود به بهبود عملکرد آن کمک می کند . این جراحی نسبتا ساده است و منجر به جوانسازی واژن می شود.

کاندیدای جراحی لابیاپلاستی

همه زنان می توانند این جراحی را انجام دهند . پزشک نمی تواند درباره غیر طبیعی بودن شکل واژن فرد قضاوت کند بلکه خود فرد باید درباره تغییر شکل ظاهری واژن خود تصمیم بگیرد. بزرگ بودن یا نامتقارن بودن لبایا با جراجی زیبایی واژن انجام می شود.  این مقاله برای اطلاع از این جراحی و مزایای آن می باشد و هدف دیگری ندارد.

علل انجام جراحی لابیاپلاستی

 1. زیبا کردن ظاهر واژن
 2. قرینه ساختن لبایای واژن ( بیشترین مراجعن برای اصلاح این مشکل هستند).
 3. تسکین درد ناشی از تماس واژن با لباس و دوچرخه سواری
 4. اعمال تغییراتی در ناحیه کلیتوریس که دارای چین پوستی زیاد بوده و این مساله باعث می شود که تحریکات در این قسمت کم باشد که با این جراحی میزان این تحریکات طبیعی می شود.

نحوه انجام لابیا پلاستی

این جراحی گاهی با بیهوشی و با بی حسی موضعی به صورت سرپایی انجام می شود.

روش های جراحی لابیاپلاستی

 1. روش TRIM

در این روش برشی در لبایای داخلی زده می شود و اصلاحات آن با کلامپ انجام می شود و سپس بخیه زده می شود. این جراحی به مدت 1 ساعت انجام می شود.

 1. روش WEDGE

این روش جراحی برای ایجاد تغییرات زیاد در واژن انجام می شود. در قسمت لبه های لبیا مینور برشی به شکل V انجام شده و بافت های زیادی در این جراحی برداشته می شود. این جراحی زمان بیشتری نسبت به روش دیگر جراحی دارد.

دوران بهبود لابیاپلاستی

بیشتر بیماران بعد از گذشت 3 تا 5 روز پس از جراحی لابیاپلاستی به زندگی روزمره خود بازگردند. در این مدت بیمار باید برای از بین بردن تورم در محل جراحی جوراب شلواری گن دار تا 10 روز بپوشد . همچنین در صورتی که خونریزی و ترشحات زیادی از واژن خارج شود می توان از نوار بهداشتی برای کنترل آن استفاده کرد. اما برای انجام فعالیت های ورزشی باید 2 تا 3 هفته صبر کرد . رابطه جنسی تا 6 هفته بعد از جراحی ممنوع می باشد تا بیمار به طور کامل بهبود یابد.

هزینه لابیاپلاستی

از آنجائیکه لابیاپلاستی یک جراحی زیبایی می باشد تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد و فرد خود باید هزینه های آن را متقبل شود. این هزینه به عواملی مانند هزینه کلینیک یا بیمارستان ، تجهیزات اتاق عمل ، هزینه بی حسی و ویزیت هایی که قبل و بعد از جراحی می شود بستگی دارد .

محدودیت در لابیاپلاستی

شرط اصلی برای انجام این جراحی اینست که فرد در شرایط جسمی عمومی قرار گرفته باشد . در این صورت همه زنان می توانند از این جراحی استفاده کنند . از آنجائیکه لابیاپلاستی جراحی زیبایی واژن می باشد پزشک درباره اینکه فرد دارای نقایصی هست نمی تواند نظری بدهد فقط به بیمار درباره نحوه جراحی و نتیجه آن راهنمایی می دهد. رضایت بیمار قبل از جراحی مهم می باشد به طوری بدون توافق فرد عمل صورت نمی گیرد. تنها افرادی که دارای بیماری زنان هستند برای لابیاپلاستی مناسب نمی باشند. همچنین سیگار کشیدن روند بهبودی زخم بعد از جراحی را دچار مشکل کرده و امکان باز شدن زخم بعد از عمل وجود دارد . قبل از جراحی نباید فرد دچار اختلالات کلاژن ( پوستی ) باشد زیرا باعث بازشدن زخم می شود. نکته قابل توجه اینست که فرد باید انتظارات منطقی از جراحی داشته باشد.

بیهوشی در لابیاپلاستی

این جراحی با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی کوتاه انجام می شود و نیاز به بیهوشی های طولانی و معمول نیست .نکته قابل توجه اینست که فرد در این بیهوشی فرد هوشیار است .

موارد جراحی لابیاپلاستی

در جراحی لابیاپلاستی از مواردی که رایج می باشد برداشتن کلاهک کلیتوریس می باشد. چین های پوستی ضخیمی در کلیتوریس قرار دارد که زیبا نبوده و ناراحتی هایی در مواقع روابط جنسی برای فرد ایجاد می کند.

مراقبت های بعد از  لابیاپلاستی

 • استفاده از داروهای مسکن برای تسکین درد در حین جراحی
 • به همراه داشتن یک نفر در روز عمل و هنگام بازگشت از بیمارستان یا کلینیک
 • عدم داشتن نزدیکی 1 الی 2 ماه با توجه به شرایط بیمار متغیر می باشد.
 • عدم داشتن فعالیت های ورزشی
 • داشتن استراحت به مدت 1 هفته
 • استفاده از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت
 • مصرف داروهای تجویزی توسط پزشک
 • بهبودی بخیه ها در مدت 1 تا 2 ماه که در این صورت نگران نشوید.
 • از پماد کورتونی برای رفع خارش احتمالی در محل بخیه ها
 • 10.استفاده از پمادهای ترمیمی با توجه به تجویز پزشک
 • استفاده از رژیم غذایی برای رفع یبوست تا باعث درد جای زخم نشود.

تورم ناشی از جراحی به مدت 2 الی 3 هفته زمان می برذد در صورتی که بیش تر از این زمان برد حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.

شستشوی موضع جراحی با ژل شستشوی واژن به صورت روزانه

عوارض جراحی لابیاپلاستی

 1. مشاهده خونریزی
 2. ایجاد عفونت
 3. به وجود آمدن اسکار در پوست
 4. احساس درد در هنگام رابطه جنسی
 5. دردناک بودن جراحی به دلیل قرار گرفتن بافت های عصبی فراوان در واژن

مراجعه به پزشک بعد از جراحی لابیاپلاستی

 1. در صورتی که مدت زمان بهبودی تورم و کبودی ناشی از جراحی افزایش یابد.
 2. در صورتی که درد با استفاده از داروهای مسکن تجویزی تسکین نیابد.
 3. در صورت مشاهده علائم در صورت مصرف داروها نظیر بثورات جلدی، تهوع، سردرد، استفراغ زیاد
 4. در صورتی که میزان حرارت از دهان شما بیشتر از 38 و نیم درجه باشد.
 5. در مواقعی که ترشح زرد یا سبز رنگی به همراه بوی نامطبوع از محل بخیه ها خارج شود.
برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *