لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی زنان است، که با هدف کوچک کردن اندازه لابیا مینور (لب کوچک و داخلی) و لابیا ماژور (لب بزرگ و خارجی) انجام می شود. بسیاری از زنان، از بزرگ بودن لابیاهای خود رنج می برند و گاهی از پوشیدن لباس های تنگ خجالت می کشند.

لابیاپلاستی علاوه بر اهداف زیبایی، اهداف درمانی نیز دارد. بزرگ بودن لابیاها در بسیاری از موارد، می تواند منجر به بروز مشکلات ادراری، و یا عفونت مجاری ادراری نیز شود. لابیاپلاستی به رفع چنین مشکلاتی نیز کمک می کند.

لابیاپلاستی

دلایل انجام لابیاپلاستی

هر فردی دلایل فیزیولوژیکی و روانی، برای انجام لابیاپلاستی دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • پوست اضافی و آویزان در نواحی اطراف واژن، که می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی حین رابطه جنسی شود، که اصطلاحا دیسپارونی نامیده می شود.
 • بزرگی و یا اصطلاحا هایپرتروفی لابیاها که مانع از پوشیدن لباس های تنگ در زنان خواهد شد. بزرگ بودن لابیا می تواند یکی از علل بروز عفونت در ناحیه تناسلی باشد، زیرا خانم ها اغلب به هنگام تمیز کردن این ناحیه با مشکل روبرو می شوند.
 • تسکین درد ناشی از نشستن های طولانی مدت
 • رفع مشکلات بی اختیاری ادرار و یا حتی عفونت های مجاری ادراری
 • رفع درد، خارش و سوزش ناحیه واژن

همانند سایر جراحی های زیبایی، خانم هایی که به دنبال جراحی لابیا هستند، از ظاهر دستگاه تناسلی خود رضایت ندارند.

روند جراحی لابیاپلاستی به چه صورت می باشد

در این شیوه جراحی، ابتدا بافت اضافی لابیا برداشته می شود. تکنیک هایی که در این شیوه جراحی مورد استفاده قرار می گیرند، به شرح زیر می باشد:

 • Trim Technique

این روش زمانی استفاده می شود که لابیاها بزرگ تر از حد نرمال باشند. در این حالت، پوست اضافی لابیا جدا می شود و لبه باز و جدید، نزدیک به یکدیگر بخیه زده می شود. یکی از مزایای این روش این است که، قسمت صورتی تر کناره های لابیا، ما بین چین های لابیای بزرگ قرار می گیرد.

تکنیک Trim، ظاهر طبیعی لابیا را تغییر می دهد. این روش، احتمال بروز اختلالات ارگاسم را افزایش می دهد، و موجب از بین رفتن تیرگی پوست و مخاط اطراف این ناحیه، و لبه طبیعی لابیای مینور می شود.

 • Wedge Technique

در این روش، یک قسمت از لابیای مینور برداشته و برش به چین های طبیعی لابیا انتقال داده می شود. این تکنیک، باعث حفظ مخاط طبیعی و لبه پوست، و حساسیت لابیا می شود، و نتایج زیبایی را به حداکثر می رساند.

 • Deepithelialization Technique

این روش، عمیق کردن ناحیه مرکزی لابیا، بدون آسیب به لبه های طبیعی لابیای مینور را شامل می شود. طول قطعه برداشته شده نباید بزرگ تر از طول کلیتورال به سمت بخش پشتی لابیای مینور باشد. از مزایای ای روش این است که به عصب، بافت و سیستم لنفاوی آسیبی وارد نمی شود.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

اقدامات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

احساس درد و ناراحتی بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است، البته نه به شدت سایر جراحی های زیبایی. برای این که دوره نقاهت لابیاپلاستی به سرعت طی شود، و فرد سریع تر قادر به انجام فعالیت های عادی خود باشد، بهتر است نکات گفته شده از سوی متخصص زنان را رعایت کند. برخی از اقدامات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی عبارت است از:

 • قرار دادن کمپرس یخ، به منظور کاهش تورم و التهاب
 • استحمام روزانه، جهت شست و شوی واژن و تمیز نگه داشتن بخیه ها
 • نپوشیدن لباس های تنگ، جهت پیشگیری از ایجاد فشار بر روی ناحیه
 • استعمال پمادها و کرم های آنتی باکتریال
 • دوری از پیاده روی و یا نشستن های طولانی مدت
 • عدم برقراری رابطه جنسی، ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی
 • دوری از انجام ورزش و فعالیت های سنگین، به مدت ۶ هفته
 • بهتر است بیمار یک هفته را کامل استراحت داشته باشد

این نکته را در نظر داشته باشید که این ها، اصول و مراقبت های کلی بعد از لابیاپلاستی هستند. پزشک با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و جسمانی بیمار خود، بهترین مشاوره را ارائه خواهد داد.

نتایج لابیاپلاستی

نتایج لابیاپلاستی با کم شدن التهاب و تورم لابیاها مشخص خواهد شد، معمولا سه ماه بعد از جراحی فرد شاهد تغییرات چشمگیری در ناحیه تناسلی خود خواهد بود. بعد ار جراحی، اندازه لابیاها تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد.

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا

این روش جراحی با کاهش لابیای ماژور یا مینور، و شکل دادن به لابیا ها با دستگاه لیزر و به صورت تخصصی به متعادل سازی ناحیه می پردازد. بافت اضافه لابیا ها توسط اشعه لیزر بریده شده و بخیه زده می شود. این جراحی با بی حسی ناحیه انجام می گیرد.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

جراحی لابیاپلاستی که با لیزر انجام می گیرد، ایمن تر بوده و نتایج بهتری را نسبت به جراحی لابیاپلاستی با تیغ جراحی دارد. لیزر ، فرایند انعقاد خون را شبیه سازی می کند، بدین ترتیب خونریزی وجود ندارد. در این روش لابیاپلاستی، احتمال ایجاد جای زخم پس از جراحی کمتر شده و ورم ناحیه درمان نسبت به روش های سنتی کمتر است. دوره نقاهت نیز بسیار کوتاه تر است. لیزر نه تنها قسمت خارجی ناحیه تناسلی را شکل داده بلکه خاصیت کشسانی و ضخامت بافت آن ناحیه را نیز افزایش می دهد. همچنین با شبیه سازی فرایند کلاژن سازی، کیفیت پوست را افزایش می دهد.

لابیاپلاستی با لیزر برای چه کسانی مفید است؟

این جراحی زیبایی برای افراد زیر مناسب است:

 • زنانی که لابیای مینور شان بیش از حد بزرگ شده است.
 • زنانی که سایز لابیای مینور به علت ورم ، سایش، باد کردن و زخم ، تغییر می کند.
 • زنانی که از ناهنجاری ورم مکرر و درد و احساس ناراحتی هنگام پوشیدن لباس های تنگ، رنج می برند.
 • زنانی که سایز نامتعارف لابیای مینور در آنها، موجب مشکل در ظاهر و نازیبا شدن محل می شود.

آمادگی برای لابیاپلاستی با لیزر

مشاوره با متخصص زنان و آنالیز سابقه سلامتی بیمار توسط پزشک، تعیین انگیزه بیمار از انجام این جراحی و انجام آزمایشات زنان مورد نیاز جهت تعیین علت ورم در واژن، از موارد مورد نیاز قبل از انجام این جراحی می باشد.

دو هفته قبل از انجام لابیاپلاستی، بیمار از مصرف آسپیرین یا دارو های با عملکرد مشابه، قرص ویتامین e ، داروهای ضد انعقاد خون و داروهای سرماخوردگی پرهیز کند. مصرف این داروها به طولانی شدن دوران نقاهت وافزایش خونریزی منجر می شود.

سیگار کشیدن از سه روز قبل از انجام این جراحی باید به ۲ تا ۳ عدد در روز برسد.

در صورت وجود عفونت در ناحیه مورد جراحی، با مصرف قرص های آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، به درمان عفونت پرداخته و از دوهفته قبل از جراحی باید هرگونه عفونتی از بین رفته باشد.

در صورتی که جراحی تحت بیهوشی کامل رخ داده باشد، بیمار باید از ۶ ساعت قبل از جراحی از مصرف مایعات و غذا خودداری کند. همچنین در صورت لزوم با انجام آزمایشات خون ، سنجش قند خون، سدیم، پتاسیم و فشار خون صورت می گیرد.

بعد از جراحی لابیابلاستی

درست پس از جراحی، بیمار باید سبک زندگی متفاوتی را برای ۷ روز پیش بگیرد. همچنین برای مدت ۴ هفته از مقاربت جنسی پرهیز شود.

جراحی لابیاپلاستی با لیزر در افراد زیر و در شرایط زیر قابل انجام نیست:

 • زنان حامله
 • زمان قاعدگی
 • اختلال انعقاد خون
 • عفونت در واژن و قسمت فرج
 • دیابت یا قند خون بالا
 • وجود تومور یا نئوپلاسم در ناحیه

برخی زنان ممکن است با لابیاهای بزرگ یا غیر طبیعی و نامتوازن به دنیا آیند. برخی دیگر نیز با افزایش سن، زایمان های مکرر و یا بلوغ، لابیا ها از شکل افتاده و بزرگ می شوند.

بزرگ شدن غیر طبیعی لابیا ها به طور خاص، لابیای مینور و لبه داخلی واژن را تحت تاثیر قرار می دهند. بر خلاف باور های قدیمی و افسانه ای، لابیاهای بزرگ، ناشی از خود ارضایی و بیماری نیست. برخی زنان به این عارضه دچار هستند و برخی نیستند.

در صورتی که فکر می کنید لابیاها بیش از حد بزرگ هستند، یا شکل غیر طبیعی دارند، ممکن است به فکر جراحی لابیاپلاستی یا درمان های سفت کردن پوست به صورت غیر جراحی و با لیزر مونالیزا بیفتید.

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا

این روش که به صورت غیر جراحی صورت می گیرد، موجب سفت کردن و تنگ کردن واژن و جوانسازی ناحیه می شود. جراحی توسط تیغ، همیشه بهترین گزینه برای زنان نمی باشد و موجب ریسک های جدی می شود. خوش بختانه برخی راه های جایگزین مثل لیزر مونالیزا وجود دارد.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی

لیزر مونالیزا بدون نیاز به جراحی های پلاستیک شدید، به بهبود ظاهر ناحیه تناسلی می پردازد. در صورتی که هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید، لیزر مونالیزا گزینه مناسبی برای شما می باشد:

 • آتروفی یا لاغری بیش از حد واژن باافزایش سن و کاهش کلاژن سازی در پوست ناحیه واژن
 • از دست دادن خاصیت کشسانی پوست واژن
 • درد هنگام مقاربت جنسی
 • گشادی و کشش بیش از حد واژن بعد از زایمان طبیعی

بسیاری از این دست علائم توسط لیزر مونالیزا درمان می شوند.  این روش درمانی یک انقلابی در زمینه جراحی پلاستیک به وجود آورده است. مدت زمان انجام این روش درمانی ۲۰ دقیقه بوده و به درمان ظاهر نازیبا ، توسط جوانسازی واژن، تنگ کردن واژن و بهبود خاصیت کشسانی واژن می پردازد. این روش درمانی بدون درد بوده و بازگشت پذیر نمی باشد. مورد بازگشت پذیری برای بیشتر بیماران مورد مهمی می باشد.

اغلب زنان کاندید های ایده آلی برای این روش درمانی می باشند. همچنین در این روش درمانی رطوبت پوست واژن که در اثر افزایش سن از بین رفته، بر می گردد. بدین ترتیب این روش برای زنانی که به دلیل یائسگی با خشکی واژن روبرو هستند، بسیار عالی است.

نتایج این روش در بیماران متفاوت است و در برخی موارد سه جلسه مونالیزا (سه ماه متوالی) مورد نیاز است. شما ممکن است برای لابیاپلاستی با لیزر مورد مناسبی نبوده و لابیاپلاستی با تیغ جراحی به روش سنتی، روش مناسب تری برای شما باشد. برای انتخاب مناسب ترین روش، بهتر است با پزشک یا متخصص زنان خود مشورت کنید.

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *